Türkiye’ nin 7. Cittaslow üyesi Perşembe…

2012 yılında Cittaslow üyesi olan Perşembe, gerek yemek kültürü, gerek sosyal hayatı gerekse doğal yaşamı ile Türkiyenin en huzurlu noktalarından biri olmuştur.

 

Karadeniz otoyolunun hizmete girmesiyle Ordu’nun Kumbaşı sahiliyle Fatsa arasındaki şeritte doğa ve tarih tutkunları için keşfedilmeyi bekleyen bir bölge ortaya çıktı Perşembe… Bu güzergahtaki tek ilçe olan Perşembe, merkezinde ve civarındaki sayısız saklı kumsalları; Hoynat Adası, Yasonburnu Yarımadası ve Kilisesi, türbeleri,camileri ve emsalsiz limanıyla ziyaretçilerine çok güzel anlar yaşatmaktadır. Sakin şehir (Cittaslow) ünvanına sahip olan Perşembe, taze balıkları ve güleryüzle sakinleri ile ziyaretçileri kendisine çekmektedir.

 

Cittaslow Nedir?

İtalyanca Citta (Şehir) ve İngilizce Slow (Yavaş) kelimelerinden oluşan Cittaslow (Sakin Şehir) anlamında kullanılmaktadır. Cittaslow Ağı, küreselleşmenin şehirlerin dokusunu, sakinlerini ve yaşam tarzını standartlaştırmasını ve yerel özelliklerini ortadan kaldırmasını engellemek için Slow Food hareketinden ortaya çıkmış bir kentler birliğidir. Küreselleşmenin yarattığı homojen mekanlardan biri olmak istemeyen, yerel kimliğini ve özelliklerini koruyarak dünya sahnesinde yer almak isteyen kasabaların ve kentlerin katıldığı bir birliktir. Perşembe ilçesi de bu birliğin üyesidir.