Bellicesu

Perşembe’deki kıyı şeridi uzunluğu 40 kilometredir. Bellicesu, bu kıyının sonunda yer alır. Küçük bir sahili ve kamp yapmaya uygun bir çevresi vardır. Bölgede yöresel tatların olduğu mekanlar ve kır kahvesi de vardır.

Çamburnu Feneri

Çamburnu Perşembe‘nin kıyısında bulunan yerlerden biridir. Burada bulunan fener 1880 yılında inşa edilmiştir. Osmanlı Devleti’ne olan borçlarının karşılığı olarak Fransızlar tarafından yaptırılmıştır. 39 metre yüksekliğe sahip fener çakar sistemli ve elektrik akülüdür. Günümüzde hala işler durumdadır.

Aktaş Plajı

Aktaş Plajı Perşembe ilçe merkezine 1 kilometre mesafede yer alır. Küçük boyutlardaki bölge yaz mevsiminde ve özellikle hafta sonları kalabalık olur. Bölgede her yıl Mayıs ayında Aktaş Şenlikleri ismiyle etkinlikler düzenlenir.

Hoynat Adası ve Kalesi

Ordu Perşembe’deki en değerli tarihi yapıların arasında yer alır. İlçeye bağlı Ramazan köyünde bulunur. Hoynat Tüneli’nin yanında bulunan yapı çok eski tarihlerde gemicilerin sığınak ve deposu olarak kullanılmıştır. Hoynat Tüneli’nin konumlandığı burun oldukça güzel bir alandır. Üzerinde martı ve karabatak kuşları yaşar.

Efirli Camii

Efirli mahallesinde bulunan caminin sahile mesafesi 5 kilometredir. Ahşam malzemeden inşa edilen yapının 150 yaşında olduğu düşünülüyor. Daha önce hiç onarılmayan cami ilk halini koruyarak günümüze ulaşmıştır. Tek şerefeli bir minareye sahiptir.

Efirli Plajı

Efirli plajı bölgenin gözde tatil bölgelerinden biridir. Çevresinde açık kamp alanları bulunur. Yaz mevsiminde hareketli ve canlı bir hale gelir. Müzik ve eğlence alanları da cezp edicidir.

Kurşunçal Ormanları ve Şelalesi

Perşembe‘nin Selimiye köyünde yer alır. İlçe ile arasında 25 kilometre mesafe bulunur. Büyük bir ormanlık alan içinde bir de şelale yer alır. 100 metre yüksekliğe sahip şelalenin bir bölümü yatay durumda. Doğa sporları içinse oldukça olanaklı bir alan. Bölgede bir de alabalık üretim tesisi bulunuyor.

Yason Burnu

Yason Burnu yarımadası ilçe merkezine 15 km mesafede bulunur. Çaytepe sınırlarına dahildir. Doğal yapısı ile eşsiz bir yarımada olan bölge ilçenin en çok ziyaretçi ağırlayan yeridir. Su sporları ve dalgıçlık yapmak için de uygun bir bölgedir. Güneşin doğuşu ve batışı burada eşsiz bir manzara oluşturur.

Yason Burnu’nda tarihi bir kilise de bulunur. Panarya Kilisesi bölgede deniz kenarına kurulmuş tek kilisedir. 1868’de inşa edilen yapı bölgedeki Rum ve Gürcüler tarafından yapılmıştır. Yakın zamanda restore edilen yapı ziyarete açıktır.

Yarımadaya 300 metre mesafede bulunan Sülü Burnu antik çağdan günümüze ulaşan bir balık havuzu ve güzel bir kıyıya sahiptir.

Perşembe’de Ne Yenir?

Perşembe sınırları içinde çeşit çeşit balık ve yöresel yemek denenebilir. İlçe girişinde yer alan restoranlarda hamsi balığı yerken doğal güzelliklerin de tadına varılabilir. İlçe kıyılarında çok çeşitli balıklar bulunuyor. Hamsi ve kalkan bölgede bolca bulunuyor. Ayrıca bölgede çok sayıda balık çiftliği de bulunuyor.İlçede bolca fındık üretiliyor. Buraya gittiğinizde fındık, fındık yağı ve çeşitli fındık ürünleri alınabilir. Ayrıca bölgede kivi de üretildiği için burada bolca tüketiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir